SCANIA S-R SERİSİ

SCANIA S-R SERİSİ

 

İsveç’li ağır ticari araç üreticisi Scania, geçtiğimiz yıl dünya promiyerini yaptığı ve piyasaya sunduğu yeni jenerasyon kamyon serisini, yaptığı etkinlik ile Türkiye pazarına tanıttı.

 

Baz olarak 1996 yılından bu yana piyasada olan ve oldukça sevilen kabinini tamamen yenileyen üretici bir önceki seriden alışılmış yürüyen aksamı ile karşımıza çıktı. R ve S adında iki ana kabin seçeneği olan seride bu iki modeli ayıran unsur ise R kabin daha alçağa konumlandırılırken S kabin ise yükseğe konumlandırılarak motor tüneli olmayan tamamen düz bir taban sunması. Her iki kabin tipinde alçak ve yüksek tavan seçeneklerinin mevcut olduğunu belirtmekte fayda var. R tipi kabin daha çok yurtiçi taşımacılık yapan firma veya şahıslara ya da büyük filo müşterilerine hitap ederken, S tipi kabin ise bireysel çalışan veya imajı yüksek heybetli araç seven firma sahiplerini hedef almış durumda. Her iki seride de sunulan yürüyen aksam ve donanım seçeneklerinin aynı olması müşteri açısından kafa karışıklığının önüne geçmiş. Önceki neslin aksine köşeli maço bir yapıya kavuşan kabinde kontrast renklerde ön panjur kullanılarak marka kimliği vurgulanmış. Aydınlatma sistemlerinde tamamen Led ampullere geçen üretici bu anlamda bir ilk. Opsiyonel listesinde olan bu seçenek ile beraber ön panjur üzeri konumlandırılan tepe arkası spot lambaları ile diğer marka modellerinden ayrılarak yine bir ilke imza atılıyor.

 

 

Kabin detaylarına bakmaya devam ettiğimizde önceki nesilden aşina olduğumuz ve göze hoş görünen yan ve üst rüzgarlıkların kabine entegre yapıları korunurken, çamurluktan başlayıp en üstte kabin çizgisiyle birleşen kontur çizgisi tasarımın akıcılığını sağlıyor. Yine bir Scania klasiği olan hava emiş borusunun gizlenerek ön panjur arkasındaki yerinin muhafaza edilmesi hem kabinde herhangi bir tasarım kaybına yol açmyor hemde arka duvarın düz olmasını sağlayarak faydalı alanı arttırıyor. Tasarım anlamında her yeni modelde olduğu gibi göz alışması süreci sonunda birçok kişinin beğeni notlarını almış görünüyor yeni seri. Tasarıma dair birçok kişinin ortak eleştirisi ise ön cam üzeri kabin tasarımının ve spot lambalarının genel hatlara oranla aykırı durması ve spot lambası alınmasa bile konulduğu yerlerin belirgin durması eleştirilebilecek tasarım unsuru olmuş.

 

 

Şimdi de iç mekana doğru geçelim;

 

İki seride de iniş binişlerde problem yaşanmazken S kabinde basamak sayısının fazla olması biraz daha tırmanmayı gerektiriyor. Rahat iniş binişi sağlayan tasarım detayı ise basamakların yükseldikçe içeriye doğru girinti yapması, böylelikle daha güvenli ve rahat tırmanılabiliyor kabine. İç mekanda bizleri kaşılayan ön konsol ergonomik yapısı ve yumuşak kaliteli malzeme yapısı ile sürücüsünü cezbediyor. Dört farklı donanım seçeneği ile sunulan kabinde koyu renkte olan kontrol paneli opsiyonel olarak bej renkte alt kısımla kombine edilip daha aydınlık bir hava yaratılabilmekte. Yine V8 modele özel kırmızı detayların yer aldığı siyah deri koltuklu pakette gücü içeriye taşıyor. Kabinde en çok göze çarpan husus kapıda bulunan cam açma düğmelerinin önüne konumlandırılan dış ışıklandırma sistemi kumandaları olmuş, sürücülerin alışmasını gerektirecek. Gösterge panelinde müşterilerine 4 veya 7 inç olarak 2 farklı seçenek sunan Scania yine konsolda multimedya özelliklerinin yer aldığı navigasyonlu ve standart tip 2 adet küçük ve büyük ekranlı sistemi seçenek olarak sunmakta.

 

 

Önceki Highline kabine göre daha yüksek tavanı bulunan yeni Highline kabinde alanın verimli kullanılması adına saklama bölmeleri ve cepler fazlalaştırılmış. Fakat yeni seride ekstra yüksek Topline kabinin bulunmaması müşterilerini üzecek, evet daha yüksek oturma pozisyonu sayesinde yeni seri daha heybetli görünüyor fakat, eski seriye oranla 15 cm, güncel rakibi olan Actros serisinin tamamen düz olan en yüksek Gigaspace kabininde ise tabanı ile tavan arasındaki yükseklik 6 cm daha fazla! Diğer önemli rakibi Volvo FH serisi Globetrotter XL kabini ise motor tünelinden ölçüldüğünde bile 4 cm daha fazla bir yükseklik sunarak Scania S serisini geçmekte. Bu yükseklik oranlarının yanında yeni serinin eski seriye karşı genişliğinin 12 cm uzunluğunun ise 20 cm küçüldüğünü görüyoruz. Bu küçülmenin sebebiyse eski yuvarlak hatlı kabinin yerine daha köşeli derli toplu bir tasarıma geçilmiş olması olarak açıklanabilir. İç mekanın bu değerlerden kayıp yaşamaması adına 6,5 cm kadar öne 2 cm kadar da yan cama yaklaştırılan oturma pozisyonu faydalı alanı arttırıken görüş açısının artmasına neden oluyor.

 

 

Aracın motor ve diğer yürüyen aksamlarına baktığımızda ise önceki seriden alışık olduğumuz unsurları görmekteyiz. 12,7 Litrelik sıralı tip 6 silindirli güç ünitesinin yanında, daha fazla güç isteyen müşteriler için 16,4 Litrelik V tipi 8 silindirli güç ünitesi sunulmakta. Motorları daha verimli hale getirmek için yapılan güncellemeler ile beraber şanzımanlar ve akslarda elden geçirilmiş. Yeni nesil Opticruise vites sistemi öncekine oranla daha hızlı vites geçişleri sunarak ekonomikliğin arttırılması sağlanmış. Aks oranları ise 2,59 – 2,71 – 2,92 – 3,08 – 3,27 – 3,42 – 3,80 – 4,25 – 5,25 şeklinde sıralanarak esnek seçenekler sunuluyor.

 

Motor verilerine bakacak olursak;

 

DC16 DC13
730 – 1900 d/d 730 Beygir Güç 1000-1400 d/d 3500 Nm tork 500 – 1900 d/d 500 Beygir Güç 1000-1300 d/d 2550 Nm tork
580 – 1900 d/d 580 Beygir Güç 1000-1350 d/d 2950 Nm tork 450 – 1900 d/d 450 Beygir Güç 1000-1350 d/d 2350 Nm tork
520 – 1900 d/d 520 Beygir Güç 1000-1300 d/d 2700 Nm tork 410 – 1900 d/d 410 Beygir Güç 1000-1300 d/d 2150 Nm tork

 

 

Ülkemiz pazarına çok geç sunulan 16,4-Litrelik V8 motoru artık daha sık görebileceğiz. Daha çok yurtiçi bireysel müşterilerin tercih ettiği V8 seçeneği, daha önceki 15,6-Litrelik 560 Beygire varan güçlerle alınabiliyordu. Yeni nesil ile birlikte bu eski motor yerini tüm güç seçeneklerinde 16,4-Litrelik motora bırakıyor. Neslin değişmesi ile birlikte 730 beygirlik modelde artık pazarda daha çok yer bulabilecek ve ürün gamının tamamı pazarımızda yer alacak. Tabiiki Scania'nın iddialı olduğu ve satışlarının büyük bölümünü gerçekleştireceği 6 silindirli DC13 kodlu motor, 450 ve 500 beygirlik seçenekleriyle pazarda söz sahibi olacak.

 

Aşağıdaki karşılaştırmada geleneksel H7 Ampuller ile Scania'nın yeni serisinde kullandığı tamamen Led kısa ve uzun hüzmeli lambalarının performans değerleri açık bir şekilde görülüyor.

 

 
 

Scania'ya Hannover'de yapılan araç lansmanından bu yana en çok sorulan soru neden elektronik park frenine geçmediği olmuştu. Volvo'nun bunu gayet başarılı bir şekilde hayata geçirmesi ve 2012 yılından bu yana kadar sistemi kullanıcıların benimsemesi üzerine bu yeniliğin araçta sunulmaması soru işaretleri getirmişti Scania üzerine.

 

Fakat yaptığımız araştırmalar üzerine, üreticinin bu sistem üzerinde çalıştığı, test ettiği, hatta görseller barındırdığını yandaki fotoğrafta görüyoruz. Yani elektronik park freni kısa bir müddet sonra hayata geçecek. Yeni jenerasyonun bu uzun süreli test ve geliştirme periyodunda (2 milyar Euro yatırım ve 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü) neden lansmana yetişmedi? şaşırtıcı ve düşündürücü bir unsur olarak gözüme çarptı ve paylaşmak istedim.

 

 

 

SESS (Scania Entegre Sürüş Sistemleri) gibi yenilikleri barıdıran yeni seride, kişiselleştirilmiş sürüş eğitimi ve sürücü koçluğu ile yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlanıyor.  Uydu ve GPRS ile iletişim kuran sistemler üzerinden operasyonel verimlilik ve yakıt tasarrufu sağlamak üzerine geliştirilen sistem ile araç ve sürücüler anlık olarak takip edilebilirken dönemsel performans raporları oluşturulabiliyor.

 

 

 

 

Scania'dan beklenebileceği üzere geniş bir kişiselleştirme seçeneği olan yeni jenerasyon kamyonlardaki diğer yenilik ise, ağır ticari araçlarda bir ilk olan yan perde hava yastıkları oldu. Yeni jenerasyonda bir kaç gözüme çarpan unsuru aşağıda kısaca belirtmeye çalıştım, 

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde yıllardır Doğuş Otomotiv tarafından temsil edilen Scania'nın bu tercihi, pazarda her ne kadar dinamik olmasını sağladıysa da Doğuş otomotiv'in ticari kaygılardan dolayı, tek tipte olan araçları, pazarın her tipindeki müşteriye sunması nedeniyle imajı biraz olsun düşmüştü. Özel sipariş veya farklı özelliklerde araçları göremez olmuştuk, yeni nesil ile birlikte tüm versiyonları ülkemize ithal edecek olan Scania'nın, Euro 6 emisyon normlarına geçtiğimiz yeni düzen ile birlikte oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşacağı aşikar. Yeni jenerasyonun tanıtımı vesilesi ile daha çok müşteri etkileşimi kurulacağından dolayı bu süreyi iyi değerlendirmek zorunda olan Doğuş Oto ailesi başlangıç olarakta İstanbul Park pistini seçti ve hem basın mensuplarına, hemde müşterilerine oldukça güzel lansman gerçekleştirdi, bizlerde bu etkinlikte yer alarak Hannover'deki tanıtımdan sonra yeni araçlarla buluşma fırsatı bulduk.

 

İlk izlenimlerim ve notlarımı aktarmaya çalıştım ilerleyen süreçte araçla ilgili gördüklerimizi ve tecrübelerimizi paylaşacağız.

 

Herkese sevgiler, saygılar.

 

Şevki DAĞDELEN

 

 

 

 

 

 

 

BİZE ULAŞIN

Gsm 1 : 0 554 753 62 62

Gsm 2 : 0 532 627 18 87

info@roadlifeturkey.com

GÜNCEL / DUYURULAR

Sitemizdeki Duyuru ve Haberleri Bu Kısımdan Takip Edip, Haberdar Olabilirsiniz

SOSYAL MEDYADA BİZ

Bizi Takip Edin...

İzmir Düğün Fotoğrafçısı